پرینت

حضور مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در استان آذربایجان شرقی

. ارسال شده در اخبار داخلی

حضور مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در استان آذربایجان شرقی

جناب آقای مهندس سیف اله امیری مدیرکل محترم دفتر صنایع معدنی وزارت صمت و جناب آقای مهندس حاج حیدری رئیس اداره فولاد وزارت صمت صبح روز ‌چهارشنبه ‌۱۹ شهریور ماه سال ۹۹ با حضور در استان آذربایجان شرقی بعد از برگزاری جلسه مشترک با انجمن فولاد آذربایجان از تعدادی از واحد های فولادی استان بازدید به عمل آوردند.
در جلسه مشترک انجمن فولاد آذربایجان جناب آقای رحیمی رئیس هیئت مدیره انجمن ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمد گویی، با بیان پتانسیل صنعت استان در زمینه فولاد، با اشاره به آمار و داده های صنعت فولاد تصریح نمودند ظرفیت تولید فولاد استان بیش از ۱۱ میلیون تن در سال است اما با توجه به مشکلات عمده موجود در صنعت فولاد در سطح کشور اعم از کمبود و افزایش قیمت مواد اولیه، عدم امکان صادرات، الزام به عرضه در بورس و پرونده های تعزیراتی با ضریب بهره برداری کمتر از ۵۰ درصد در حال فعالیت هستند.
اقای مهندس امیری نیز با اشاره به پتانسیل صنعت فولاد آذربایجان و نقش آن در فولاد کشور، در پاسخ به مشکلات بیان شده توسط اعضای هیئت مدیره، بیان داشتند وزارت صمت با تمام قوا در حال بررسی و ابلاغ شیوه نامه های صحیح و کارا در جهت برون رفت از مشکلات پیش روی این صنعت هستند.
سپس طی بازدید از شرکت های فولاد ناب تبریز تولید کننده انواع مقاطع فولادی، شرکت فولاد مهر سهند تولید کننده لوله و پروفیل،شرکت فولاد فجر آذربایجان تولید کننده انواع مقاطع فولادی در شهرک سلیمی تبریز، از شرکت سپهر شرق آسیا تولید کننده شمش فولادی در شهرستان عجبشیر، پروژه شرکت آذر حدید بناب تولیدکننده شمش های فولادی، شرکت فولاد جاوید بناب تولید کننده انواع مقاطع فولادی و مجتمع فولاد صنعت بناب تولید کننده انواع مقاطع و شمش فولادی در شهرستان بناب، از شرکت های موجود در جنوب استان بازدید به عمل آورده و طی جلسات کوتاهی در هر واحد به بررسی مشکلات آنها پرداختند.


1_14.jpg


1_12.jpg


1_16.jpg1_21.jpg


1_32.jpg1_42.jpg


1_64.jpg


1_80.jpg


1_79.jpg


1_2.jpg


1_4.jpg

وضعیت صنعت فولاد آذربایجان شرقی

  • آذربایجان شرقی در بخش فولاد از نظر سرمایه گذاری شرکت های خصوصی در رتبه نخست قرار دارد در همینصوص ۵۰ هزار میلیارد ریال توسط بخش های مختلف در سطح استان سرمایه گذاری شده که این اقدام اقتصادی و تولیدی می توانند زمینه های اشتغال را برای پنچ هزار نفر از کارجویان منطقه را فراهم کنند.
 
  • آذربایجان شرقی بعد از اصفهان و خوزستان رتبه سوم در تولید فولاد کشور را دارد و ۸۵ درصد این تولیدات نیز توسط بخش خصوصی صورت می گیرد.
 
  • تا کنون برای توسعه و تاسیس مراکز تولید فولاد در استان ۷۰ مجوز صادر شده که در صورت ثمربخش بودن و به نتیجه رسیدن تمام این مجوزها، تولید فولاد آذربایجان شرقی از شش میلیون تن به ۲۱ میلیون تن افزایش خواهد یافت.