پرینت

جلسه تخصصی بررسی مشکلات بورسی انجمن فولاد با آقای امین زاده ریاست محترم سازمان صنعت معدن و تجارت

. ارسال شده در اخبار

photo_2020-01-04_11-13-39.jpg

جلسه تخصصی بررسی مشکلات بورسی انجمن فولاد با آقای امین زاده ریاست محترم سازمان صنعت معدن و تجارت برگزار گردید.

جلسه تخصصی بررسی مشکلات بورسی انجمن فولاد با آقای امین زاده ریاست محترم سازمان صنعت معدن و تجارت برگزار گردید.
طی این جلسه که با حضور اعضای هیئت مدیره انجمن فولاد آذربایجان و برخی از اعضای انجمن و ریاست و معاونین محترم سازمان صنعت معدن و تجارت برگزار گردید. آقای امین زاده ریاست سازمان صمت با اشاره بر نقش صنعت فولاد در اقتصاد کشور در این برهه حساس که دشمن با جنگ اقتصادی قصد فشار هر چه بیشتر را دارد، اضافه نمودند صنایع تولیدی کشور بعد از نفت از مهمترین منابع تامین مالی کشور هستند که رسیدگی و کمک به حل مشکلات این صنعت از مهمترین و اصلی ترین اولویت های این سازمان برای تداوم چرخه تولید می باشد.
در ادامه آقای رحیمی رئیس هیئت مدیره انجمن فولاد آذربایجان با اشاره به برخی مشکلات صنعت فولاد اعم از مشکلات مالیاتی و استرداد ارزش افزوده و استفاده از ناوگان ریلی اشاره نمودند و خاطر نشان کردند در حال حاضر حمل و نقل بیش از یک سوم هزینه های تولید را در بر می گیرد که رقم بسیار بالایی برای چرخه تولید می باشد. همچنین ایشان با اشاره به اصلی ترین مشکل نورد کاران اضافه نمودند بخشنامه های بورسی و تخصیص کف عرضه برای شرکت های ذوبی و نوردی باعث به وجود آمدن رانت و افزایش قیمت در بازار شده است که با توجه به عدم امکان خرید شمش برای واحد های نوردی از طریق بورس اجبار عرضه های چند هزار تنی در ماه برای این واحد ها مسبب ضرر های جبران ناپذیری برای برخی از شرکت های نوردی شده است که پیشنهاد اصلاح و تغییر این بخشنامه ها با الزام عرضه شرکت های نوردی برای واحد هایی که شمش را از بورس کالا خریداری نموده اند، توسط بسیاری از نورد کاران کشور داده شده است و خواستار پیگیری و اصلاح این موضوع شدند.

photo_2020-01-04_11-13-43.jpg

وضعیت صنعت فولاد آذربایجان شرقی

  • آذربایجان شرقی در بخش فولاد از نظر سرمایه گذاری شرکت های خصوصی در رتبه نخست قرار دارد در همینصوص ۵۰ هزار میلیارد ریال توسط بخش های مختلف در سطح استان سرمایه گذاری شده که این اقدام اقتصادی و تولیدی می توانند زمینه های اشتغال را برای پنچ هزار نفر از کارجویان منطقه را فراهم کنند.
 
  • آذربایجان شرقی بعد از اصفهان و خوزستان رتبه سوم در تولید فولاد کشور را دارد و ۸۵ درصد این تولیدات نیز توسط بخش خصوصی صورت می گیرد.
 
  • تا کنون برای توسعه و تاسیس مراکز تولید فولاد در استان ۷۰ مجوز صادر شده که در صورت ثمربخش بودن و به نتیجه رسیدن تمام این مجوزها، تولید فولاد آذربایجان شرقی از شش میلیون تن به ۲۱ میلیون تن افزایش خواهد یافت.