پرینت

جلسه تخصصی بررسی مشکلات بورسی انجمن فولاد با آقای امین زاده ریاست محترم سازمان صنعت معدن و تجارت

. ارسال شده در اخبار

photo_2020-01-04_11-13-39.jpg

جلسه تخصصی بررسی مشکلات بورسی انجمن فولاد با آقای امین زاده ریاست محترم سازمان صنعت معدن و تجارت برگزار گردید.

جلسه تخصصی بررسی مشکلات بورسی انجمن فولاد با آقای امین زاده ریاست محترم سازمان صنعت معدن و تجارت برگزار گردید.
طی این جلسه که با حضور اعضای هیئت مدیره انجمن فولاد آذربایجان و برخی از اعضای انجمن و ریاست و معاونین محترم سازمان صنعت معدن و تجارت برگزار گردید. آقای امین زاده ریاست سازمان صمت با اشاره بر نقش صنعت فولاد در اقتصاد کشور در این برهه حساس که دشمن با جنگ اقتصادی قصد فشار هر چه بیشتر را دارد، اضافه نمودند صنایع تولیدی کشور بعد از نفت از مهمترین منابع تامین مالی کشور هستند که رسیدگی و کمک به حل مشکلات این صنعت از مهمترین و اصلی ترین اولویت های این سازمان برای تداوم چرخه تولید می باشد.
در ادامه آقای رحیمی رئیس هیئت مدیره انجمن فولاد آذربایجان با اشاره به برخی مشکلات صنعت فولاد اعم از مشکلات مالیاتی و استرداد ارزش افزوده و استفاده از ناوگان ریلی اشاره نمودند و خاطر نشان کردند در حال حاضر حمل و نقل بیش از یک سوم هزینه های تولید را در بر می گیرد که رقم بسیار بالایی برای چرخه تولید می باشد. همچنین ایشان با اشاره به اصلی ترین مشکل نورد کاران اضافه نمودند بخشنامه های بورسی و تخصیص کف عرضه برای شرکت های ذوبی و نوردی باعث به وجود آمدن رانت و افزایش قیمت در بازار شده است که با توجه به عدم امکان خرید شمش برای واحد های نوردی از طریق بورس اجبار عرضه های چند هزار تنی در ماه برای این واحد ها مسبب ضرر های جبران ناپذیری برای برخی از شرکت های نوردی شده است که پیشنهاد اصلاح و تغییر این بخشنامه ها با الزام عرضه شرکت های نوردی برای واحد هایی که شمش را از بورس کالا خریداری نموده اند، توسط بسیاری از نورد کاران کشور داده شده است و خواستار پیگیری و اصلاح این موضوع شدند.

photo_2020-01-04_11-13-43.jpg

پرینت

مجمع عمومی و انتخابات هیئت مدیره انجمن فولاد و صنایع وابسته آذربایجان

. ارسال شده در اخبار

ه

⚙️⚙️مجمع عمومی انجمن فولاد و صنایع وابسته آذربایجان

⚙️مجمع عمومی انجمن فولاد آذربایجان با شرکت حداکثری اعضای انجمن روز سه شنبه مورخ 98/9/26 در سالن آمفی تئاتر هتل گسترش با حضور نمایندگان 31 شرکت عضو با محوریت انتخابات هیئت مدیره برگزار گردید .

⚙️ابتدا گزارشی از عملکرد سه ساله و گزارش مالی انجمن توسط ریاست هیئت مدیره انجمن و بازرس انجمن تقدیم اعضا گردید.
⚙️پیشنهاد تغییر و افزایش میزان حق عضویت در مجمع عمومی مطرح و به تصویب اکثریت اعضا رسید.
⚙️سپس نامزد های انتخابات هیئت مدیره به معرفی مختصری از شرح سابقه خود در صنعت فولاد پرداختند که طی رای گیری به عمل آمده آقای کریم رحیمی با 28 رای نفر اول و آقای عبدالحسین محجل امامی با 24 رای نفر دوم و آقایان حسین نایب درختان و یعقوب همتیان هر یک با 22 رای نفرات سوم وچهارم و آقای غلامرضا سروی با 17 رای نفر پنجم عضو هیئت مدیره انجمن انتخاب شدند. همچنین آقایان میر ابوالفضل حسنی با 14 رای و آقای نورالله خیری با 7 رای به عنوان اعضای علی البدل انتخاب شدند.
⚙️آقای مهندس نراقی ریاست محترم کانون کارفرمایان استان با بیان اهمیت NGO ها در ساختار صنعت و اقتصاد کشور، از لزوم تقویت و همکاری بیشتر صنایع با انجمن های مرتبط خود را خواستار شدند.
⚙️در پایان نیز آقای کریم رحیمی ریاست هیئت مدیره انجمن فولاد آذربایجان با بیان اینکه فولاد و صنایع معدنی در شرایط کنونی بالاترین حجم فروش، صادرات و نرخ ارز آوری را دارند، با توجه به گردش مالی بالای این صنعت خواستار توجه و همکاری هرچه بیشتر ارگانها، سازمان ها و نهادهای دولتی با صنعتگران این عرصه شدند.

 

 

پرینت

جلسه مشترک انجمن فولاد آذربایجان و راه آهن آذربایجان

. ارسال شده در اخبار

جلسه مشترک انجمن فولاد آذربایجان و راه آهن آذربایجان

روز سه شنبه مورخه 23 مهر ماه طی جلسه مشترک فی مابین انجمن فولاد آذربایجان و راه آهن آذربایجان که در ساختمان مرکزی راه آهن برگزار گردید. افزایش همکاری های فی مابین جهت استفاده صنعت فولاد از پتانسیل حمل ونقل ریلی در دستور کار جلسه قرار گرفت. آقای مهندس رحیمی ریاست محترم هئیت مدیره انجمن فولاد با بیان اینکه ظرفیت تقریبی مواد اولیه و محصولات تولیدی شرکت های فولادی آذربایجان بیش از 5 میلیون تن در سال می باشد و با توجه به خطوط ریلی موجود و در حال احداث، تقریبا تمامی شرکت ها در مجاورت خطوط ریلی قراردارند و آماده بهره برداری هر چه بیشتر از این سرمایه ملی در جهت کاهش هزینه ها و مشکلات جاده ای بوده و خواستار همکاری بیشتر راه آهن در خصوص ایجاد بستر های مناسب از قبیل احداث خطوط آنتن و بار انداز در نزدیکی شرکت های فولادی می باشند. همچنین آقای فلکی معاونت راه آهن آذربایجان با بیان اینکه ظرفیت تمامی صنایع در راه آهن قابل گنجایش هست، ظرفیت حمل ریلی بار را بی نهایت اعلام نمودند و آمادگی شرکت راه آهن را برای خدمات رسانی هرچه بیشتر به صنایع را ابراز نمودند. آقای پور علی معاونت بازرگانی راه آهن آذربایجان نیز در خصوص کاهش و تخفیف در تعرفه های حمل و نقل ریلی در قیمت گذاری برای با صرفه بودن آن و کمک به صنایع اعلام آمادگی کردند. در اخر نیز مقرر گردید گزارش جامعی از ظرفیت قابل حمل صنعت فولاد استان در خطوط ریلی تنظیم گردد تا اداره کل راه آهن آذربایجان نسبت به ارزیابی دوباره نرخ ها و ارائه قیمت های دقیق و کارشناسی شده برای پیشبرد همکاری ها اقدام نماید.

DSC_0949.jpgDSC_0951.jpgDSC_0946.jpg
پرینت

تمدید مجوز صادرات مقاطع طویل فولادی بدون تایید وزرات صمت تا پایان مهرماه 98

. ارسال شده در اخبار

 معاون معادن و صنایع معدنی وزارت صمت طی نامه ای به رئیس کل گمرک، مجوز صادرات مقاطع طویل فولادی بدون تایید این وزارتخانه را تا پایان مهرماه تمدید کرد.

طی این نامه که لیست مرحله دهم صادرکنندگان مجاز مقاطع طویل فولادی نیز به پیوست آن است، دکتر سرقینی، معاون وزیر صمت با اشاره به تمدیدهای انجام شده پیش از این اعلام داشته است: ” با توجه به اینکه موضوع صادرات و عرضه در بورس واحدهای لیست پیوست در کمیته تخصصی فولاد در حال بررسی می باشد، تا اخذ مصوبه از کارگروه تنظیم بازار، صادرات مقاطع طویل فولادی تا پایان مهرماه سال جاری بدون نیاز به تایید دفتر صنایع معدنی تمدید می گردد.”

WhatsApp_Image_2019-09-23_at_12.41.13_AM.jpeg
پرینت

وزیر صنعت: در آینده شاهد زنجیره متوازن تولید فولاد خواهیم بود

. ارسال شده در اخبار

وزیر صنعت:

در آینده شاهد زنجیره متوازن تولید فولاد خواهیم بود.

download.jpg

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی کشور طرح توازن فولاد است، گفت: تا دو سال قبل ۲۳ میلیون تن سنگ آهن صادر می کردیم، اما در سال ۹۷ این مقدار به کمتر از ۸ میلیون تن رسید.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، رضا رحمانی عصر امروز (شنبه) در آیین امضای تفاهم نامه تامین ریل قطارهای شهری و بین شهری و نخستین محموله تحویل ریل قطارهای پرسرعت تولید ذوب آهن اصفهان به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امروز تولید انبوه ریل های پرسرعت آغاز شده و این نخستین محموله بود که در ذوب آهن ساخته شد و امر توسعه امر متوقف نیست.

وی در خصوص خام فروشی در صنعت سنگ، افزود: تا دو سال قبل ۲۳ میلیون تن سنگ آهن صادر می کردیم، اما در سال ۹۷ این مقدار به کمتر از ۸ میلیون تن رسید. این امر حاکی از جلوگیری از خام فروشی و توجه به صنایع داخلی است. این مقدار را نمی توان صفر کرد، چرا که برخی از واحدهای تولید کننده در حوزه فولاد قرارداد دارند و مجبور هستند ارز خود را تامین کنند. این مطلب، نافی سیاست کلی نیست و سیاست دولت جلوگیری از خام فروشی در تمام عرصه ها و نه فقط سنگ آهن است.

وزیر صمت با بیان اینکه یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی مان طرح توازن فولاد است، گفت: وزارت صنعت در دو سال گذشته خیلی پیگیر شد و هم اکنون این موارد پیگیری می شود و در سال های آتی شاهد زنجیره متوازنی در تولید فولاد خواهیم بود.

وی افزود: سال گذشته نیز کشورهای فرانسه و ایتالیا را در تولید فولاد خام پشت سر گذاشتیم و به رتبه دهم جهان رسیدیم و این امر نشان می دهد کشور جهت گیری پرشتابی را آغاز کرده است.

رحمانی خاطرنشان کرد: صنعت فولاد کشور بومی است به غیر از موارد خاص همچون تولید الکترودگرافیت، که البته این نیز تا آخر امسال در داخل تولید خواهد شد.

وی با اشاره به سابقه بیش از یکصد ساله راه آهن در کشور، گفت: دوستانمان در وزارت راه در جهت توسعه حمل و نقل ریلی کشور تلاش می کنند.
وضعیت صنعت فولاد آذربایجان شرقی

  • آذربایجان شرقی در بخش فولاد از نظر سرمایه گذاری شرکت های خصوصی در رتبه نخست قرار دارد در همینصوص ۵۰ هزار میلیارد ریال توسط بخش های مختلف در سطح استان سرمایه گذاری شده که این اقدام اقتصادی و تولیدی می توانند زمینه های اشتغال را برای پنچ هزار نفر از کارجویان منطقه را فراهم کنند.
 
  • آذربایجان شرقی بعد از اصفهان و خوزستان رتبه سوم در تولید فولاد کشور را دارد و ۸۵ درصد این تولیدات نیز توسط بخش خصوصی صورت می گیرد.
 
  • تا کنون برای توسعه و تاسیس مراکز تولید فولاد در استان ۷۰ مجوز صادر شده که در صورت ثمربخش بودن و به نتیجه رسیدن تمام این مجوزها، تولید فولاد آذربایجان شرقی از شش میلیون تن به ۲۱ میلیون تن افزایش خواهد یافت.