پرینت

مصاحبه آقای محجّل امامی (عضو هیئت مدیره) در روزنامه همشهری

. ارسال شده در مطبوعات

 سوال 1- شما عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنایع فولاد استان هستید ، مهم ترین مشکلات واحدهای فعال در صنعت استان را در چه مواردی می بینید؟ راهکار اساسی برای برون رفت از این مشکلات چه مواردی می تواند باشد؟
در ابتدا باید بگویم این انجمن با عنوان کامل ((انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان  فولاد و صنایع وابسته استان آذربایجان شرقی )) به عنوان یک تشکل کارفرمایی در اوایل مهر امسال به ثبت رسیده و هدف اصلی آن تلاش در جهت حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی صنعتگران فعال در صنعت فولاد و صنایع وابسته به آن و مهمتر از همه یک کانون مشاوره برای سرمایه گذاران جدید درزمینه فولاد میباشد ، که درحال سازماندهی و معرفی خود میباشد ...

مهمترین مشکلات فراروی تولید کنندگان محصولات فولادی را می توان به شرح ذیل اولویت بندی نمود :
الف ) عدم توانایی تامین مواد اولیه ( مانند ورق ، شمش و... )  مورد نیاز این صنعت از طریق کارخانجات داخلی و وابستگی بیش از 80 درصدی به واردات و یا بازار سیاه داخلی که در هر دو حالت متوسط قیمت مواد اولیه و به تبع آن قیمت محصولات تولیدی ، حداقل 30% بیشتر از قیمت واقعی درشرایط عادی میرسد.
ب ) تحریم های خارجی و نیز افزایش نرخ ارز که تامین مواد اولیه از منابع خارجی را به شدت غیر اقتصادی کرده است .
ج) بالا بودن درصد استهلاک قطعات خطوط تولید در این صنعت و وابستگی تکنولوژی ماشین آلات اغلب کارخانجات تولید کننده فولاد به کشورهای سازنده ، و همکاری ضعیف اطاق مبادلات ارزی با تولید کنندگان ، تامین قطعات یدکی و ماشین آلات مورد نیاز را به شدت زمان بر کرده و هزینه های بالایی را به این واحدها تحمیل می نماید ( البته پایین بودن عمر مفید قطعات یدکی تولید داخل نیز مزید بر علت است )
د) ضعف مدیریت و نیز نبود تشکّل های کار فرمایی قوی برای حمایت از تولید کنندگان را به عنوان اصلی ترین مشکل نه تنها در این صنعت بلکه در صنایع دیگر نیز می توان به شمار آورد .
اما راهکار پیشنهادی بنده برای برون رفت از این مشکلات :
افزایش ظرفیت و تعداد کارخانجات تولید ورق ، شمش و بیلت و... با سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی و با حمایت سیستم  بانکی ، کاهش تعرفه واردات و نیز تخصیص ارز به قیمت منطقی جهت واردات مواد اولیه  با تسهیل در مقررات گمرکی و تقویت تشکّل های صنفی درجهت ارتقاء توانمندیهای اعضا در حوزه های مختلف  .
اصلاح  سیاست ها و برنامه های اقتصادی، صنعتی و تجاری دولت و حتی بخش خصوصی به صورت یكپارچه و هماهنگ در جهت حمایت از صنعت فولاد و صنایع پایین دستی آن با ایجاد ثبات سیاسی، اقتصادی و تجاری و حمایت های ارزی و ریالی و ارایه تسهیلات ارزان قیمت بانكی و معافیت های مالیاتی برای سرمایه گذاری در بخش اكتشاف و استخراج سنگ های معدنی و به خصوص سنگ آهن و نیز ذوب آهن (ذوب فلزت اساسی) به منظور كاهش ریسك سرمایه گذاری . 

سوال2- برخی مسئولان می گویند که افتخار توسعه صنایع فولاد در استان متعلق به دولت های نهم و دهم است ، اساساً روند توسعه این صنعت طی سالهای گذشته را چگونه ارزیابی می کنید ؟ دولت جدید چه موضوعاتی را باید در نظر قرار دهد ؟
 در طول ده سال گذشته بدلیل درآمد بالای دولت که گفته می شود بیشترین سهم درآمدی در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می باشد برخی طرحهای مهم اقتصادی همانند طرح بنگاه های زودبازده و طرح مسکن مهر در جهت رشد و شکوفائی اقتصاد و کاهش نرخ بیکاری به مرحله اجرا درآمد. در خلال اجرای این طرح های ملّی از محل اعطای تسهیلات روند ایجاد واحدهای صنعتی و تولیدی شدّت بیشتری به خود گرفت و صنعت فولاد نیز بدلیل برخی مزیت های رقابتی هم چون اشتغال زائی بالا و تامین کننده صنایع پائین دستی توانست با جذب منابع توسعۀ بیشتری را تجربه نماید لیکن آنچه که باید به آن توجّه شود توجیه اقتصادی طرح ها و میزان دستیابی آنها به اهداف تعریف شده در حوزۀ اشتغال ، تولید و ایجاد ارزش افزوده می باشد که در برخی موارد شاهد هستیم که پس از مدتی کوتاه از شروع فعالیت واحد تولیدی بدلیل مشکلات ناشی از تحریم ها و یا عدم وجود مطالعات جامع در مرحله قبل از تاسیس با مشکلات عدیده مالی و عملیاتی مواجه شده که حتّی کار به تعطیلی بنگاه نیز کشیده شده است . لذا صرف ایجاد واحدهای صنعتی از نظر کمّی نمی تواند ملاک افتخار یا موفقیت یک دولت قلمداد شود . آنچه اهمیّت بیشتری دارد فعالیت موفقیت آمیز توأم با ایجاد ارزش افزوده و کمک به رشد و شکوفائی اقتصادی و اجتماعی منطقه می باشد.

سوال 3 – تقریباً تمام واحدهای فولاد استان در شهرک های صنعتی مستقرند آیا بسترهای ایجاد شده در شهرکها پاسخگوی تولید و همچنین جوابگوی توسعه واحدهای موجود است ؟ روی سوالم بیشتر ، زیر ساخت ها بویژه برق و آب است .
 بی شک وجود شهرک های صنعتی جهت ایجاد و فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی از الزامات توسعه اقتصادی بوده و می تـواند در افـزایـش بهره وری وکاهـش هزینـه ها نقـش با اهمیتی داشتـه باشد از طرفی بهره منـدی شهـرک های صنعتی از امکـانات و زیر ساخـت های مورد نیاز نیز از مهمـترین عوامل تاثیـر گذار در این مقـوله می باشد . به عنوان نمونه شهرک صنعتی شهید سلیمی به عنوان بزرگترین شهرک صنعتی شمال غرب کشور با قدمـت بیش از دو دهـه از آغاز بهـره برداری با مشکلات عدیده ای در حوزۀ خدمات عمـومی و تخصـصی روبـرو می باشد . شما در سوال خود صحبت از توسعه واحدها را مطرح کردید در حالیکه در وضعیت موجود وجود برخی مشکلات همانند کمبود برق، شبکه فاضلاب ، نبود حمل و نقل ریلی ... مانعی برای فعالیت ها به شمار می رود و در صورت عدم توجّه کافی فلسفه ایجاد شهرک صنعتی را زیر سوال خواهد برد . امید است با تدبیر و چاره اندیشی مسئولین و مدیران دولتی شاهد حل و فصل مشکلات شهرک های صنعتی بوده و از طرفی ایجاد انگیزه برای انتقال سایر واحدها و کارگاههای تولیدی و صنعتی موجود در حریم داخلی شهر گردد.

سوال 4 – هر مطلب دیگر که صلاح می دانید؟
 پیشنهاد به مسئولین در دولت یازدهم :
تلاش گردد نگاه ملی و كلان نگر جایگزین نگاه بخشی نگر در وزارتخانه ها، سازمان ها و ادارت دولتی شده و با مشاركت دادن سازمان های غیردولتی وابسته به فعالان و كارگزاران بخش های تولیدی صنعتی، تجاری و اقتصادی، آن ها را نسبت به سرمایه گذاری و فعالیت در عرصه تولید و صادرات محصولات استراتژیک مانند فولادو صنایع پایین دستی آن امیدوار نمود .
 بی شک مسیر توسعه سیاسی و اقتصادی و هم چنین حل معضلات اجتماعی از میان صنعت بوده و خصوصاً با حمایت از حضور بخش خصوصی در عرصه های اقتصادی میسر خواهد شد . دولت جدید با ارائه برنامه های راهبردی و هم چنین اظهار نظرهای خود نسبت به اوضاع اقتصادی ،  نشان داده است که درک صحیحی از مشکلات و چالشها داشته و برای رفع آن نیز برنامه عملی دارد. در این میان آنچه باید مد نظر همه اقشار جامعه و خصوصاً فعالین حوزۀ کسب و کار باشد همکاری و تعامل دو جانبه بین دولت و آنان است. هیچ دولتی بدون کمک و همراهی مردم نمی تواند به اهداف خود برسد. باید همه با عمل به موقع به وظایف خود و احساس مسئولیت در قبال جامعه و اولویت دار نمودن نفع عمومی بر نفع خصوصی گامهای اساسی در جهت حلّ مشکلات نفس گیر جامعه بردارند
اینجانب امیدوارم با عمل به شعار شایسته سالاری و نگاه تدبیرانه به امور ، شاهد شکوفائی صنعت و تولید و رفع تحریم های تحمیلی بر کشور باشیم.

 

وضعیت صنعت فولاد آذربایجان شرقی

  • آذربایجان شرقی در بخش فولاد از نظر سرمایه گذاری شرکت های خصوصی در رتبه نخست قرار دارد در همینصوص ۵۰ هزار میلیارد ریال توسط بخش های مختلف در سطح استان سرمایه گذاری شده که این اقدام اقتصادی و تولیدی می توانند زمینه های اشتغال را برای پنچ هزار نفر از کارجویان منطقه را فراهم کنند.
 
  • آذربایجان شرقی بعد از اصفهان و خوزستان رتبه سوم در تولید فولاد کشور را دارد و ۸۵ درصد این تولیدات نیز توسط بخش خصوصی صورت می گیرد.
 
  • تا کنون برای توسعه و تاسیس مراکز تولید فولاد در استان ۷۰ مجوز صادر شده که در صورت ثمربخش بودن و به نتیجه رسیدن تمام این مجوزها، تولید فولاد آذربایجان شرقی از شش میلیون تن به ۲۱ میلیون تن افزایش خواهد یافت.