پرینت

ضرورت وجود تشکل صنفی کارفرمایی صنعت فولاد استان (مقاله)

. ارسال شده در مطبوعات

امروزه صنعت فولاد دارای نقش بسیار اساسی در توسعه یافتگی است به طوری که می توان گفت پیشرفت و توسعه در بخش فولاد و آهن یکی از معیارها و شاخص های صنعتی شدن و توسعه یافتگی است .
طبق آمارهای جهانی در زمان حاضر حدود 70 کشور به تولید انبوه محصولات فولادی مبادرت کرده‌اند که ایران جایگاه پانزدهم تولید فولاد صنعتی را در جهان داراست ولی در تولید فولاد خام ، چین ، ایران و هند در صدر کشورهای جهان قرار گرفته اند...

دراین میان وجود 30 واحد بزرگ و کوچک تولیدی محصولات فولادی در استان آذربایجان شرقی  (که بیش از 80 درصداین واحدهای تولیدی متعلق به بخش خصوصی است)  ونیز تولید بیش از 20 درصد محصولات فولادی کشور در این استان ، همچنین سرمایه گذاری بیش از 70 هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در صنایع فولاد استان در سالهای اخیر ، که منجر به اشتغال مستقیم و غیر مستقیم حدود 10 هزار نفر شده است و با راه اندازی صنایع جدید فولادی تا 5 سال آینده به بیش از 5 هزار نفر نیز خواهد رسید ، این استان را به مهمترین مقصد سرمایه گذاری سرمایه گذاران بخش فولاد کشور تبدیل، و در جذب سرمایه های سرمایه گذاران  بخش خصوصی برای راه اندازی واحدهای کوچک و بزرگ فولادی رتبه اول ودر تولید فولاد نورد گرم و تولید شمش و مقاطع آن رتبه ممتاز کشوری را را به خود اختصاص داده است. درکنار این آمارها صدور مجوز400 میلیون یورویی بزرگترین طرح فولادی درزمینی به مساحت 120 هکتار ، نوید تبدیل این استان به یکی  از قطبهای مهم فولادکشور را میدهد.
همراه این آمارهاکه اغلب ازطرف متولیان دولتی (سازمان صنعت ، معدن وتجارت و شرکت شهرکهای صنعتی استان ) ارائه و مایه بسی خوشبختی و خوشحالی است ، باید مسئولین استان وخصوصاٌ خود سرمایه گذاران مشکلاتی را که نه تنها دامنگیر فولاد استان ، بلکه کل صنعت فولاد کشور را به چالش کشیده است ازنظر دور ننمایند ازجمله:
-عدم توانایی تامین مواد اولیه (مانند ورق ، شمش و... )  مورد نیاز این صنعت از طریق کارخا نجات داخلی و وابستگی بیش از 80 درصدی به واردات و یا بازار سیاه داخلی
-تحریم های خارجی و نیز افزایش نرخ ارز که تامین مواد اولیه از منابع خارجی را به شدت غیر اقتصادی کرده است .
-بالابودن درصداستهلاک قطعات خطوط تولید در این صنعت ووابستگی تکنولوژی ماشین آلات اغلب کارخانجات تولید کننده فولاد به کشورهای سازنده ، و همکاری ضعیف اطاق مبادلات ارزی با تولید کنندگان ، تامین قطعات یدکی و ماشین آلات مورد نیاز را به شدت زمان بر کرده و هزینه های بالایی را به این واحدها تحمیل می نماید (البته پایین بودن عمرمفید قطعات یدکی تولید داخل نیز مزید برعلت است ) و ...
اما از آنجاییکه سرمایه گذاری دراین صنعت منابع بالای مالی وانسانی را میطلبد که عدم مطالعات دقیق  اولیه و نیز وجود مشکلات عدیده بعدی که به بعضی از آنها اشاره شد ،(خصوصاً اگر توام با سوء مدیریت نیز باشد)  منجر به شکست طرح شده و زیانهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت .لذا آنچه که دراین میان نقش کلیدی داشته و متاسفانه توجه چندانی
)  چه ازطرف دولت وچه از طرف بخش خصوصی ) به آن نشده. ، ضعف مدیریت ها و نیز ضرورت وجود یک تشکّل کارفرمایی قوی در سطح کشور وبخصوص استان  به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانوني و بهبود وضع اقتصادي كارفرمايان و مهمتر از همه به عنوان یک کانون مشاوره برای سرمایه گذاران جدید درزمینه فولاد میباشد .تا بتواند باجذب پتانسیل های مدیریتی ، تجارب تولیدکنندگان باسابقه وارائه راهکارهای علمی وعملی از سردرگمی سرمایه گذاران  وهدررفت سرمایه های استان ممانعت نماید.   
تاسیس چنین تشکلی  به نمایندگی بخش خصوصی و با نظارت نهادهای دولتی  ذینفع نظیر اداره تعاون ، کار ورفاه اجتماعی ( که گامهای اولیه آن به همت جمعی از کارفرمایان فولاد استان و  با مساعی شرکت فولادمهرسهند برداشته شده است ) مي‌تواند گام مهم و ارزشمندي در ارتقای همكاري‌هاي دولت و بخش خصوصي و نمونه‌اي مناسب براي اين همكاري‌ها در سطوح و حوزه‌هاي ديگر باشد.

 

مردعلی کاکائی

دبیر انجمن

هفته نامه آسان مورخ 1392/08/19

 

 

وضعیت صنعت فولاد آذربایجان شرقی

  • آذربایجان شرقی در بخش فولاد از نظر سرمایه گذاری شرکت های خصوصی در رتبه نخست قرار دارد در همینصوص ۵۰ هزار میلیارد ریال توسط بخش های مختلف در سطح استان سرمایه گذاری شده که این اقدام اقتصادی و تولیدی می توانند زمینه های اشتغال را برای پنچ هزار نفر از کارجویان منطقه را فراهم کنند.
 
  • آذربایجان شرقی بعد از اصفهان و خوزستان رتبه سوم در تولید فولاد کشور را دارد و ۸۵ درصد این تولیدات نیز توسط بخش خصوصی صورت می گیرد.
 
  • تا کنون برای توسعه و تاسیس مراکز تولید فولاد در استان ۷۰ مجوز صادر شده که در صورت ثمربخش بودن و به نتیجه رسیدن تمام این مجوزها، تولید فولاد آذربایجان شرقی از شش میلیون تن به ۲۱ میلیون تن افزایش خواهد یافت.